Bebek Bilgisini Etkinleştirmek için Faydalı İpuçları

Çocuk gelişiminin önemli detayları , algılara bağlanır . Çocuğun yeni ile nasıl ve nasıl yüzleştiği. Daha önce bilinmeyen nesneleri, insanları, oyunları veya eylemleri kabul edip etmeyeceğiz ? Ebeveynler olarak nasıl yardım edilir? Nerede karışıyoruz? Doğru yönde mi ilerliyoruz?

Belki de birçok zahmetli sorunun anahtarı, hassas bir dönemin birleşmesinde yatmaktadır. Pedagoji dilinde, bu, ergenlerin Dr. Monte Montessori’nin “hassas bir dönem” olarak adlandırdığı bir veya daha fazla etkinliğe olan özel duyarlılığıdır. Çocuğun bu süre zarfında belli bir bilgi ve beceriye sahip olmaması durumunda, daha sonra geliştirmeye ilgisi azalır.

Ebeveynler neden hassas dönemleri bilmeli?

Çocuğa yetecek bilişsel faaliyetler sunabilmek için memnuniyetle karşılanabilir ve öğrendikleriyle mutluluğu ve mutluluğu beraberinde getirir.
Ebeveynler, yavrularını yeni bilgi ve becerilere öğreten ilk kişilerdir ve belirli bir aktiviteyi uyarmak, geliştirmek ve geliştirmek için hangi materyallerin veya nesnelerin gerekli olduğunu tam olarak bilmek mantıklıdır. Burada, yenidoğanın bile en aza indirilmiş, hatta bilişsel ihtiyaçları olduğunu belirtmek istiyorum, ama hemşirelik çağında zaman organizasyonu temelleri atılmıştır. Rüya, uyanmak, yemek yemek. Bu, gelecekteki kendini örgütleme ve gençlerin zamanlaması için dolaylı bir hazırlık değil mi …
Labyrinthlerde dolaşmamak için: “Neden çocuğum bunu yapmıyor?”; “Çocuğum neden bu şeylerle oynamak istemiyor?” “Ne zaman yapmaya başlayacak?” Diye hatırlıyorum, 2 yaşındaki bir kızın annesi bir keresinde kızının oyuncakları rafta belli bir sırada dizdikten endişe duyduğunu hatırlıyorum. // Ona, bu yaştaki çocukların hassas bir algı döneminde olduklarını anlattım. Ona beceriyi pratiğe sokması için ona çocuk alanı vermesini istedim ve o bunu öğrendiğinde yeni bir aktiviteye geçecekti. Aslında, bir süre sonra, bir gülümseme ile küçük kızın “yeni bir konu” olduğu söylendi. Oyuncakları alır ve büyük bir iğne ile kılıç bluzlarını dikmek hızlıdır.
Öte yandan, eğer duyarlı dönem henüz gelmemişse, ebeveynler yeni dersler, sabır ve çocuğun ihtiyaçlarını anlamaları için beklemek zorunda kalacaklardır. Israr ve heybetli olmak genellikle “yeni oyun” için ilgiyi ve arzuyu azaltıyor ve kaybediyor. Ebeveynleri mektupları öğrenmeyi öğrenmek için çaba sarf eden 3 yaşında bir çocuk düşünün. Çocuğun bilişsel ihtiyaçlarının duyulmamış bir şeyi ile “dolduruyorlar” ve onu duyularının algılarını mükemmelleştirebilme yeteneğinden yoksun bırakıyorlar.

Yani:

Konuşma geliştirme dönemi: doğumdan 6 yıla kadar.

Doğuştan itibaren çocuk ana dilini öğrenmeye başlar. İkinci yılda, sözlüksel bir birikim biriktirir, konuşmanın anlamını anlar, fakat konuşmasında zorluk çeker. 2,5 ve 3 yaş arasında, konuşma yavaş yavaş bir iletişim aracı haline gelir. 4. yıl itibariyle bir çocuk kelimelerle ayrı sesler üretmeye başlar ve harflerin isimlendirilmesi, yazılması ve yazılmasıyla ilgilenir.

Duyguları sunar: doğumdan 5.5 yıla kadar.

Duyusal algılar, bebeğin çevreleyen dünyadaki ilk “öğretmenleri” dir. Çocuk büyüdükçe, beş duyu gelişir – koku, tat, his, görme ve duyma. Çevredeki gerçeklikle karşılaşma duyuların algılanmasını hassaslaştırır. Bu hassas dönemin zirvesi, 3 ila 4 yıl arasındadır ve sonrasında duyusal ilgi azalır.

Hareketlerin ve eylemlerin gelişimi dönemi: 1 – 4,5 yıl.

Uykusundan uyanır uyanmaz, bebek hareket eder. Bu onun normal koşulu. Fiziksel aktiviteyi sınırlayarak, gelişimde gecikmeye neden olabiliriz. Onun hareketleri sayesinde, yaklaşan bebek “motor belleği” oluşturur. Sadece bir çocuk 3. ve 4. yıl arasında, yetişkinin karakteristik özelliği olan hemen her tür harekete hakim olabilir.

Sipariş başına algı: 1.5-4 yıl.

Bir çocuğun olaylar dizisinde ustalaşması ve diğer insanlarla ilişkilerde istikrarı bulması çok önemlidir. Bu, güvenlik arzusunun bir tezahürüdür. Bu dönemde, çocukların iyi bir görünüme sahip olmaları, belirlenen yerde oyuncak almaları, gündüz modlarının sorumluluğunu almaları kolaylıkla algılanmaktadır.

Küçük nesnelerde ilgi süresi: 2-3.5 yıl.

İkinci yılından sonra, çocuk parmakların ince motor becerilerinin yoğun geliştirilmesine duyulan ihtiyacı hisseder. Bu şekilde, aynı zamanda dünyanın homojen olmamasını öğretir ve beyni operasyon analizi ve sentezi için hazırlar.

Sosyal uyum süreci: 2-6 yaş.

Bu yaşta çocuğun yetişkinlere olan güveni azalır. Başka bir çocukla, davranış normlarıyla, akranlarla ve yetişkinlerle ilişkilerde ortaklaşa ilgilenmeye başlar. Davranışların ve gündelik konuşmanın gelişimi, bilişsel deneyim ve nihai bilişsel kültür yaratır; bu, küçük bir çocuk grubunun yeni girişimini kabul ettiği veya kabul etmediği sessiz ölçütdür.

Elbette, bu hassas dönemlerin zamanlaması yaygındır. Çocuğun bireyselliğine ve kişisel özelliklerine bağlı olarak sapmalara izin verilir.

Çocuğun algılarını geliştirmek için sana bazı oyunlar önerdim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir