Çocuklarınızla etkileşim süresini ne kadar önemsiyorsunuz

Çocuğunuzla ne sıklıkla etkileşiyorsunuz? Konuşurken buna müdahale mi ediyorsun? Çocuğunuz düşüncelerini kelimelerle ifade edebilir mi? Diğer insanlarla konuşurken zorluk yaşıyor mu? Ve çocuklarla mı? Yeni kelimeler konuşmaya yönelik girişimleri hakkında sabır ve anlayışınız var mı? Bebeğinizin konuşması sizi rahatsız ediyor mu? Gerçek konuşmaya ne zaman gideceksin?

Çocuklarının isteklerine cevap veren ebeveynlerin bilinçsizce kendilerini ifade etme ihtiyacını geciktirdiğini biliyor muydunuz? Elden ele alınacak el işaretinin veya çağrının yanıtlanması halinde çocuğun konuşması gerekmez.

Neler oluyor? Bir çocuğun konuşma hatası var. Ve başka bir çocukla tanıştığında, rahatsız, gergin, rahatsız edici. Sonraki iletişimi engeller. Bu yüzden endişeli bir ebeveyn, kendi çocuğunun gelişimine engel olur. Çünkü geç görüşme daha sonra başka sorunlara yol açar

Neye ihtiyaç var? Doğru konuşma becerilerinin ve alışkanlıklarının gelişimi, konuşmanın sözcüksel, dilbilgisel ve temporaltonal yanlarının oluşumu aktif oyun içi konuşma gerektirir. Çünkü algının ne kadar duygusal olduğu, bilişsel ilginin daha güçlü olduğu. Ve buna paralel olarak, çocukların konuşma aktiviteleri de yoğunlaşıyor.

Yazıda, sesleri [B], [P] ve [M] eklemlemek için ilginç oyunlar bulacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir