İlk okul’da okuma günü için örnek çalışma planı

İlkokul’da çocukların özellikle okuma ve spor alışkanlıklarını edinmeleri gerekmektedir. Bu alışkanlıklar eğerki çocukken edinilirse ilerleyen yaşlarda ve yıllarda zorluk çekmezler.

Planlama: İlk sınıfları okulda buluşturmak. Onları yeni arkadaşı olacak ve onlara çok geniş bir bilgi birikimine sahip olan kitabın dünyasına tanıtmak.

Aktivistler: İlk iki sınıf öğrencisi, Alfabe, Adaçayı, Kraliçe, Dr. Ohbolli, Kırmızı Şapkalar, Pinokyo (bunlar, önceki dört yıl içinde aynı öğretmenle birlikte çalışan beşinci sınıf öğrencileri olabilir.)

Eylem yeri: Okul kütüphanesi veya kütüphane benzeri bir dekor ile daha geniş bir alan. (Bir seçenek olarak, Chitalishte kütüphanesinde de yapılabilir).

Alfabe geldiğinde, uzun bir elbise giymiş, üzerine bir taç ve birçok harfle yazılmış. Mektupları asmak için bir şemsiye tutabilir. İlk sınıf öğrencileri selamlar ve kütüphaneye yönlendirir. Kapıda “Bilgelik ve Bilgi Krallığı” yazıyor.

Yüksek sesli bir zil ile, çocukları varış hakkında uyarır. Kapı açılır. Adaçayı ve Pinokyo (ya da bir kitaptan başka bir kahraman) ortaya çıktı.

Adaçayı:
Harika misafirler! Üç bin yıldır bu saat bekliyorum. Sizi Bilgelik ve Bilgi Krallığımıza kabul etmekten mutluluk duyuyorum. Alfabeye sana yol gösterip seni getirmesi için çok kibar ve nazik olduğun için teşekkür ederim.

İçeri gir, içeri gir! Kim olduğumu tahmin etmiş olmalısın. Ayrıca bir yardım aldım – Pinokyo Maceraları kitabından Pinokyo.

(Herkes kütüphaneye gider.)

Adaçayı:

Ve bunlar benim danışmanlarım – kitapların kahramanları. Beni affedeceksin, ama çoğu zaman unutacağım. İsimlerini hatırlamama yardım edebilir misin?

Adaçayı birbiri ardına karakterlere işaret eder ve öğrenciler cevap verir. Bunlar uygun giyinmiş beş sınıf kuklalar – Sterling Peter (halk kostümü), Kuma Lisa, Kumcho Valcho, Kırmızı şapka …

Kitapların Kraliçesi raflardan çıkıyor. Elindeki “Gezginler ve Araştırmacılar” ansiklopedisi var.

kraliçe:

Ne kadar bekledin beni, küçük sevgili kardeşlerim! Seni krallığımdan memnuniyetle karşılarım. Eşyalarımı görün, sakinlerini yakından tanımak. Ve şimdi sizi Bilgelik ve Bilgi Krallığı’ndaki eşsiz uzmanımıza tanıtacağım – Dr. Ohbolli. Haklı olarak duydun. Doktor Ohbolli.

Dr. Ohboy: (raflardan çıkıyor)

Merhaba sevgili çocuklar. Ben bir doktorum, kitapların bir arkadaşıyım. Ama onların sağlığına saygı duyuyorum. Evet, bu doğru! Şaşırma! Kitapçıklar da hasta. Doğru – hapşırma, öksürme, sıcaklık yükseltmeyin, havlama, şikayet etmeyin.

Ama acı çekerler.

Haber vermeksizin, soluklaşmaya, sarıya dönmeye, kurumaya, çarşafları düşürmeye, kapakları kırmaya başlarlar.

Ve sonra, yardımlarıma, kitapları yapıştırmak, çarşaflarını kesmek, yeni bir ciltleme yapmak için tüm doktorlarımın araçlarıyla geldim. Unutmayın, sevgili çocuklar, böylece kitaplarınıza aldırış etmeyeceksiniz ve sayfalarında uzun bir süre macera yapabilirsiniz, aşağıdaki kuralları takip edin!

Onları bir araya getirelim ve kitaplarla nazik ve dikkatli olmaya söz verelim.

Kitapların Kraliçesi:

Evet sevgili çocuklar. Kitaplar en sadık dostlarınız olacak. Onlarla Dünya’yı ve Kozmos’u anlatacak, uzak kıyılara yelken açacak, ormanları ve çölleri geçecek, bilinmeyen arazileri keşfedecek, yüksek dağ zirvelerini ele geçirecek, en derin okyanusa bakan, ilginç ve dikkat çekici insanlarla tanışacaksınız. . Onlarla daha akıllı, daha güçlü, daha iyi olacaksınız!

Kırmızı şapka şaşkın ve kafası karışmış bir yüzle ortaya çıkar.

Kırmızı Başlıklı Kız:

Sevgili çocuklar, lütfen bana yardım edin! Anneannemi damat etmeye gittim. Ama ormana girdiğimde, bir sürü kayıp şey buldum. Onları masallara geri götürmeme yardım edebilir misin?

Sepet içinde çocukların ilgili hikayeyi ilişkilendirdiği resim veya nesneler yerleştirilir. Örneğin, yumurta (“Kosse Bosse”), bir el bileği (“Büyükbaba eldivenli”), şalgam (“Büyükbaba ve şalgam”).

İlkokul öğrencilerine ders kitaplarını kısa bir özel selamlama ile alma zamanı geldi.

Alfabe:

Ve benden küçük çocuklar, bir bilmece alacaksın. (Her öğrenciye çeşitli bilmecelere dağıtır.) CHRIST ve MEKTUP’ı öğrendiğinizde, tekrar geleceksiniz, ama bilmecelerimize verdiğimiz cevaplarla kendimize ait Bilgelik ve Bilgiliğe. Hepimiz büyük beklentiyle sizleri bekliyoruz.

Kitapların Kraliçesi: Sağlıklı ve kayıtlı kitapların kurallarını hatırladınız mı?

Artık kitaplarla nasıl ilişki kuracağınızı bildiğinize göre, lütfen Wise ve Pinocchio size kütüphane ve okuyucu kartlarınızın altın anahtarını verir. Sağda anahtar en konuşmayı bilen bu birinci sınıf öğrenciyi alır.

Anahtar özel bir tablada servis edilir.

Adaçayı, birinci sınıf öğrencilerinin isimlerini okur ve Pinokyo, okuyucuların kartlarını dağıtır.

Birinci Sınıf öğrencisi: Altın anahtar sahibi olmak, kitapları sevmeye ve tutmaya söz veriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir