Yazı İçine Resim Ekleme Nasıl Yapılır ?

Blog Sitelerinde Metne Resim Ekle

Bu seçenek, fotoğrafın yalnızca blogumuzda ve sitede başka hiçbir yerde kullanılmasını istemediğimizde uygundur. Fotoğraf beğenilemez, paylaşılamaz, yorumlanamaz ve başka sitelerde kullanmanın kolay bir yolu olmayacaktır. Yüklendikten sonra, diğer blog yazılarımıza ekleyebileceğiz, ancak fotoğraf albümlerimizde görünmeyecek ve forumda bunu zorlukla kullanabileceğiz.

Eklenen fotoğraf küçük olacak ve tam boyutta görünecek, ancak sitede yeni bir sayfa açılmadan tıklayacak.

Bu efekti elde etmek için aşağıdaki adımları kullanın:

(1) Düzenleyicinin hemen üstündeki “Fotoğraf Ekle” düğmesine tıklayın.
(2) Fotoğrafınız listelenmemişse, bilgisayarınızdan seçmek ve blogunuza yüklemek için “Fotoğraf Ekle” düğmesini tıklayın.
(3) Makalenize eklemek için istenen fotoğrafı tıklayın.
(4) 1. adımda “Fotoğraf Ekle” düğmesine tıklayarak seçim penceresini kapatın.

Seçenek 2

Bu seçenek, Seçenek 1’in genişletilmiş bir sürümüdür. Resmi orijinal boyutuna eklemek istediğimiz durumlar için uygundur ve üzerine tıkladığında büyütmeyi seçebiliriz. Fotoğrafın yalnızca blogumuzdaki makaleler için kullanılabileceğine dair bir sınırlama var.

(1) Seçenek 1’in ilk adımında belirtildiği şekilde “Fotoğraf Ekle” düğmesine tıklayın.
(2) Fotoğraf listede bulunmuyorsa, Seçenek 1’in ikinci adımında açıklandığı gibi bloga yükleyin (istenirse daha sonra yükleyebilirsiniz).
(3) Gelişmiş Yönetici düğmesine tıklayın.

Bu adımları tamamladıktan sonra Blog’da Rich Media Manager’ı görmelisiniz:

İşte farklı düğmeler:

1) Fotoğrafları veya belgeleri yüklemek için bir iletişim kutusu açar – ne yüklemek istediğinizi seçin ve mevcut dosyalar listesinde görünecektir
2) “Yeni Klasör” düğmesiyle , içeriğinizi daha uygun bir şekilde düzenlemek için yeni bir klasör oluşturabilirsiniz. Fotoğrafları bir klasöre yüklemek için önce adını ve ardından fotoğraf eklemek için düğmeyi tıklayın.
3) Kullanılabilir fotoğraf listesi – Paneli sağa açmak için bir fotoğrafa tıklayın
4) Mevcut boyutlardan herhangi birini seçin. Bir fotoğraf otomatik olarak yüklendiğinde, bir küçük resim oluşturulur. “Yeni Boyut” düğmesiyle , fotoğrafınızın belirttiğiniz boyutlarla birlikte ek bir kopyasını oluşturabilirsiniz (makalenizin hızlı bir şekilde yüklenmesini ve okuyucu trafiğinizi kaydetmesini istediğinizde bu kullanışlı olur)
5) Ekleme ayarları aşağıdaki gibidir:

Fotoğraf başlığını göster – etiketlerseniz bir fotoğraf başlığı girebilirsiniz. Okuyucularınız imleci görüntü üzerinde tuttuklarında görünecektir. Bir başlık girmenizi öneririz, aksi halde fotoğrafın üzerinde fareyi tutarken dosya adı görüntülenir ve bu özellikle güzel değildir.
Fotoğraf tam bir pencerede açılabilir – bu, fotoğrafınızın küçük resimlerini makalenize eklediğinizde yararlıdır. Tıklandığında, okuyucularınız yeni bir sayfa açmadan tam boyutlu görüntüyü göreceklerdir. Tam incelemede kullanılacak fotoğraf boyutunu belirleyebilirsiniz.
Fotoğraf tam olarak belirtilen boyuttadır – fotoğraf okuyucuların tarayıcısından tam boyutlu olarak indirilecek ancak belirttiğiniz boyutlarda görüntülenecektir. Bu, okuyucularınızın ekran üzerinde fazla yer kaplayamadan tam boyutlu bir fotoğrafı kolayca yakalayabilmelerini (bir fotoğraf üzerinde sağ fare düğmesi ve oradan bir kayıt) istediğinizde kullanışlıdır. Bu seçeneği kullanmak dosyanın boyutunu değiştirmez, sadece resmin önizlemesini değiştirmez.

6) Seçilen tüm ayarları ve seçilen boyutu dikkate alarak fotoğrafı fotoğrafa ekler. Düğmeye her basıldığında, fotoğraf yöneticisini açmadan önce metin imlecinin yerine fotoğrafı (veya seçilen başka bir fotoğrafı) ekler.

7) Yöneticiyi kapatır ve makaleye geri döner. Yönetici penceresinin dışındaki boş bir alana tıklayarak aynı etki elde edilir.

8) İşaretlenmiş fotoğrafın yanı sıra tüm yeniden boyutlandırılmış kopyalarını siler.

Seçenek 3

Resim, kişisel fotoğraf albümlerinize yüklenir ve daha sonra metne tam metne eklenir ancak makalede bir bağlantı olmaz (daha sonra, albümdeki makalenin bağlantısına resim yapmak isterseniz, ancak otomatik olarak yapılır). Bu fotoğraf arkadaşlarınız tarafından yorumlanabilir, diğer sosyal ağlarda paylaşılabilir ve diğer sitelerde veya forumlarda kullanılabilir. Birisi makalenizi okursa, fotoğrafın kişisel bir fotoğraf albümünde yayınlandığını anlayamazsınız. Resim, makaleyi görebilen herkes tarafından görülebilir (fotoğraf albümünün görünürlük ayarlarından bağımsız olarak).

Bu efekti elde etmek için önce bir fotoğraf albümü oluşturun (veya mevcut bir tanesini kullanın) ve fotoğrafınızı ona yükleyin:

(1) – (2) Fotoğraf Aç »Fotoğraf albümü oluştur
(3) Yeni fotoğraf albümünüzün ayrıntılarını doldurun. “Gösterme” sütununda, albümünüzü kimlerin göreceğini seçin – bu ayar, fotoğrafı blog’a eklemek için önemli değildir. Eklenen fotoğraflar, makaleyi görebilen herkes tarafından görülebilir
(4) “Albüm oluştur” düğmesine tıklayın

Fotoğraf albümü başarıyla oluşturulduktan sonra, fotoğraf eklemeye devam edebilirsiniz. Bunu yapmak için, Fotoğraflar menüsüne gidip listeden albümü bularak ve üzerine tıklayarak yeni oluşturulan albümü açın. Sağ üst köşede “Fotoğraf ekle” düğmesini göreceksiniz:

Burada iki seçenek var – bir tanesi Windows Gezgini’ni açmak, istenen dosyaları işaretlemek ve görüntülenen kutuya sürüklemek. İkinci seçenek, hangi fotoğrafların yayınlanacağını belirlemek için “Fotoğraf Seç” düğmesine tıklamak ve oradan da tıklamaktır. Her iki sürümde birden fazla fotoğraf seçebilirsiniz.

Not: Bu iletişim kutusu yalnızca Google Chrome, Firefox ve Internet Explorer 9 (veya üstü) gibi modern tarayıcılarda kullanılabilir. Siteyi Internet Explorer 8 (veya daha eski) ile gezerseniz, farklı bir ekran göreceksiniz, ancak bu tarayıcının zayıf kullanımı nedeniyle ayrıntılı açıklamalara girmeyeceğiz.

Yükleme fotoğraf listesini doldurduktan sonra, “Ekle” düğmesine tıklayın veya listeden kaldırmak için fotoğraf adının yanındaki kırmızı X düğmesine tıklayın (fotoğraflar henüz yüklenmedi!)

Tüm fotoğrafların yüklenmesini bekleyin (başarılı bir şekilde yüklenen adın üzerinde yeşil bir onay işareti olacaktır) ve isterseniz isimlerini değiştirebilirsiniz. Bu, her fotoğrafın adının yanında bulunan kurşun kalem düğmesine basılarak yapılır ve düzenlemeyi bitirdiğinizde Enter tuşuna basın.

Fotoğraflar zaten fotoğraf albümünüze yüklendi, uygun isimlere sahip ve kullanıma hazır. Blogunuzdaki bir makaleye eklemek için makale editörüne (Blog »Yeni makale) gidin ve oradan genişletilmiş resim yöneticisini açın (Seçenek 2’nin ilk adımlarında açıklandığı gibi).

Seçenek 2’deki tek fark, istediğiniz fotoğrafı seçmek için Albümlerim (1) ‘e tıklamanızdır. Klasör oluşturamazsınız ve fotoğrafların küçük resimleri yoktur, ancak diğer tüm özellikler parmaklarınızın ucundadır.

Seçenek 4

Resimler kişisel fotoğraf albümünüze eklenir ve albümdeki fotoğrafa bağlantı içeren küçük resimler olarak makalelere eklenir. Küçük resim, makalenizi görüntüleyen herkes tarafından görülebilir ve fotoğrafın tam boyutu, albümünüzü görebilen herkes tarafından görülebilir. Fareyi görüntü üzerinde tuttuğunuzda, açıklayıcı bir mesaj görünür, kişisel bir albümden bir fotoğraftır ve tıklamalar tarayıcının yeni bir sekmesinde açılır.

Bu efekti elde etmek için şu adımları izleyin:

(1) Bir fotoğraf albümü oluşturmak ve ona fotoğraf eklemek için Seçenek 3’ün adımlarını izleyin.
(2) Editörün altındaki Fotoğraflarım düğmesine tıklayın ve istediğiniz albümden istediğiniz fotoğrafı seçin. Sadece üzerine tıklayarak birden fazla fotoğraf ekleyebilirsiniz. İşiniz bittiğinde, resim penceresini kapatın.

Seçenek 5

Resim, herhangi bir siteye (Greti.bg’nin kişisel fotoğraf albümleri dahil) yüklenir ve bununla ilgili bir bağlantınız vardır. Bağlantının, görüntüyü doğrudan tarayıcınızın adres çubuğuna koyup Enter tuşuna basarak işaret ettiğinden emin olun. Sadece istenen görüntü yüklendiyse, makalenize eklerken sorun yoktur. Sitenin başka bir kısmı gösteriliyorsa, ekleme işlemi başarısız olmaz.

Bu yöntemle, görüntü üzerinde tam kontrole sahip olursunuz – metnin metnin soluna ve sağına olan mesafesini, metnin görüntüyü çevrelemesini, fareyi üzerine getirerek görüntülenecek metni … vb. Ayarlayabilirsiniz. t.

Sıklıkla kaçırılan bir özellik, fotoğrafın çektiğiniz sitede bulunmayabilir olmasıdır. Bu nedenle, bu yöntemin yalnızca fotoğrafın gelecekte kaldırılmayacağından eminseniz (örneğin sitenizden alıyorsanız veya kişisel albümünüze Greti.bg’de eklediyseniz – fotoğrafları silmiyoruz) kullanmanızı öneririz.

Bağlantı yoluyla bir resim eklemek için aşağıdaki adımları kullanın:

(1) Editör aracı paletinde, ekleme düğmesini bulun:
(2) Açılır pencerede, bağlantıyı fotoğrafa URL alanına yerleştirin – bu sadece gerekli parametredir ve diğerleri isteğe bağlıdır. İşiniz bittiğinde Ekle düğmesine tıklayın ve işte bu – fotoğraf makaleye yerleştirilir.

İşte bu iletişim kutusundaki farklı alanların kısa bir açıklaması:

Genel sekmesi

• Resim URL’si – Gerekli Parametre. Resmin adresini girin, ancak sitenin bir sayfasına değil, doğrudan resme bakmaya dikkat edin.
• Resim açıklaması – Sadece tarayıcılarında resimlerin yüklenmesini devre dışı bırakan kişiler tarafından görülür. Resmin ne olduğunu netleştirmek için bu kutuya açıklayıcı metin koymak güzel
• Başlık – Görüntünün üzerine geldiğinizde bu alandaki metin görünecektir. Ek görüntü bilgisi eklemek daha uygundur

Görünüm sekmesi

• Hizalama – burada resmin metnin “yüzdürüleceği” yolu seçersiniz. Önizleme alanı, her değer için sonucun ne olacağını gösterir
• Boyutlar – bu, dosyanın boyutunu değiştirmez, yalnızca ekranın kapladığı alanı değiştirmez. Resmi belirli bir boyutta kısıtlamak veya biraz uzatmak (ancak kalite kaybıyla) için piksel cinsinden bir sayı girin.
• Dikey boşluk – Metin, resmin alt veya üst çerçevesine sıkı bir şekilde takılmışsa, bu ayarı biraz hareket ettirmek için kullanabilirsiniz. Girilen değer piksel cinsinden ve metin ile kareler arasında ne kadar boşluk olduğunu gösterir.
• Yatay mesafe – yukarıdaki gibi, ancak metin ile fotoğrafın sol veya sağ karesi arasındaki boş alanın ne olduğunu gösterir. Fotoğrafa yakın metne sığdırmak genellikle muhteşem değildir, bu nedenle bu ayarı değiştirmek iyidir.
• Çerçeve – Resminizin burada bir çerçeveye sahip olmasını istiyorsanız, piksel kalınlığını girin.
• Sınıf ve stil – bu ayarlar çok ileri düzey kullanıcılar ve ne yaptığınızı bilmiyorsanız onları asmayın.

“Gelişmiş” bölümü – ne yaptıklarını bilen kişiler tarafından son derece nadiren kullanılmasının basit nedenine bakmayacağız.

Makaleye eklenen her fotoğraf için yukarıdaki ayarları, seçmek için üzerine tıklayarak ve Ekle düğmesine basarak değiştirebilirsiniz. İletişim kutusu, önceden bilinen verilerle otomatik olarak doldurulur. Bu şekilde, metne hangi yöntemle eklenmiş olursa olsun, tüm fotoğrafların ayarlarını değiştirebilirsiniz. Görüntü seçildiğinde, ortalayabilir, sola veya sağa hizalayabilirsiniz … vb. editördeki uygun düğmeleri kullanarak.

Bloglama yöntemleri bu şekilde tükendi. Umarım bu kılavuz sorularınızın çoğuna cevap vermiştir, ancak hala net olmayan şeyler varsa, makaledeki yorumlarda, site grubundaki (sayfanın üst kısmına bakın ve bunu fark edeceksiniz) veya forumda bize sormaktan çekinmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir